Uprawa grzybów jadalnych w warunkach amatorskich

Firmy zajmujące się hodowlą i sprzedażą grzybów coraz mocniej dostosowują się do potrzeb swoich klientów oraz wymogów zmieniającego się rynku. Dzięki wyspecjalizowanej ofercie odbiorcy mogą zaopatrzyć się nie tylko w grzyby jadalne gotowe do spożycia, ale i podłoża przeznaczone do samodzielnej uprawy grzybów jadalnych. Fak ten sprawia, że mogą z przyjemnością śledzić ich wzrost i dbać, by naturalny i w pełni ekologiczny plon był jak największy.

Amatorska hodowla grzybów jadalnych to strzał w dziesiątkę. Nie wymaga większego zaangażowania, w zamian daje ogromną satysfakcję. Odmiany boczniaków, pieczarek, pierścieniaka czy egzotycznie brzmiącego grzyba shitake to tylko niektóre z grzybów, jakie można wyhodować w warunkach domowych – szeroka gama tego typu produktów dostępna jest m.in w naszej firmie. Dokonać tego można w dwojaki sposób. Albo kupując gotowe podłoża, albo inwestując w grzybnie np: na kołkach. W pierwszym przypadku otrzymujemy specjalnie przygotowane podłoże z instrukcją. Taki produkt wystarczy jedynie umieścić w odpowiednim miejscu i podlewać (pieczarkę w kartoniku np. z powodzeniem można uprawiać w kuchni). W krótkim czasie spodziewać się można domowego grzybobrania.

Grzybnia na kołkach sprzedawana zaś jest w formie zaszczepionych drewnianych kołków, umieszczonych w specjalnym worku z mikrofiltrem, który gwarantuje sterylność. Takie kołki umieszcza się w zdrowym pniu, klocku lub konarze ściętego drzewa. Instrukcja obsługi jest prosta. Należy wywiercić w pniu otwory o takiej samej średnicy co kołki i głębokości większej o 1 cm od ich długości, w odstępach średnio co 15 -20 cm. Plonowanie może potrwać od 3 do 6 lat.

Niewątpliwą zaletą amatorskiej hodowli – uprawy grzybów jadalnych jest fakt, iż nie stosuje się w niej niepotrzebnych środków chemicznych. Grzyby są zdrowe i uprawiane w sposób ekologiczny. Co więcej sam proces hodowli dostarcza wiele radości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *