Ogólna instrukcja uprawy grzybów – grzybnia na kołkach PLANTO

piktogramyistrukcjakolki

Aby rozpocząć uprawę oprócz zakupionych grzybni na kołkach potrzebne będą pniak, kłoda, klocek z drzewa liściastego i folia lub worek do okrycia szczepionego drzewa.

1. Pniak, kłoda lub klocek z drzewa liściastego, składowanego nie dłużej niż trzy miesiące. Najlepiej sprawdzają się pniaki, które mają od 1 do 1,5 m długości a ich średnica mieści się w granicach od 8 do 25 cm. Jeśli pniak jest mocno przesuszony warto przez kilka dni zraszać go wodą lub zatopić w beczce z deszczówką na kilka dni.

2. Zanim w pniaku umieści się grzybnię na kołkach należy go odpowiednio przygotować. W kilku rzędach, w odstępach co najmniej 20 cm wiercimy otwory. Pamiętajmy, że ich średnica musi być taka sama jak średnica kołków. Otwory powinny być jednak o 1 cm głębsze niż długość kołka.

3. W każdym z otworów umieszczamy kołki z grzybnią. Miejsce szczepienia trzeba zabezpieczyć, najlepiej za pomocą folii czy np. wosku. Gdy zabezpieczasz otwory woskiem ze świeczki pamiętaj aby nie kapać roztopionej parafiny bezpośrednio na kołek z grzybnią. Przeciętnie na jeden pniak przypada 10-20 kołków (zależne od jego wielkości).

4. Zaszczepione pniaki owijamy folią lub wkładamy do perforowanego worka na dnie którego jest niewielka ilość wody. Następnie umieszczamy je w ciemnym pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się w granicach od 18 do 25 stopni C. W zależności od rodzaju grzyba oraz rodzaju i rozmiaru szczepionego drzewa, pień pokryje się białą grzybnią w okresie od 3 do 12 miesięcy – drewno zostaje opanowane przez grzybnię.

5. Gdy drewno jest już przerośnięte grzybnią, aby zaczęły pojawiać się zawiązki grzybów należy poddać go tzw „szokowi”, obniżenie temperatury przynajmniej o 5 stopni C. Możemy również drewniany pniak zanurzyć na kilka dni (1-3dni) w zimnej niechlorowanej wodzie.

6. Po tym czasie pniak możemy wystawić na zewnątrz, pamiętając, że należy chronić go przed wiatrem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Najkorzystniejsza temperatura w czasie tworzenia owocników to taka, która mieści się dla większości grzybni w przedziale od 10 do 20 stopni C, przy wilgotności ok. 85 proc. Dojrzałe grzyby powinny pojawić się w ciągu 10 dni od pojawienia się zawiązków.

Plonowanie UZALEŻNIONE OD RODZAJU SZCZEPIONEGO GATUNKU DREWNA może trwać 4-8 lat, należy pamiętać, że między kolejnymi zbiorami wystąpią przerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.