Grzybnia Ucha Bzowego

UPRAWA NA DREWNIE

Potrzebne do uprawy:

Świeże pnie, klocki i gałęzie drzew liściastych o średnicy ok 10cm, grzybnia, parafina lub wosk do zaślepienia otworów po szczepieniu.

Miejsce uprawy:

wilgotne zacienione miejsce w ogrodzie, osłonięte od wiatru oraz bezpośredniego działania promieni słonecznych. W czasie przerostu tunel foliowy, szklarnia, inspekt lub inne ciepłe wilgotne miejsce w pomieszczeniu.

Klocki, pnie czy gałęzie najbardziej odpowiednie do uprawy ucha judaszowego są 1-4 miesięcy po ścięciu drzewa liściastego. Srednica takich klocków powinna byc w granicach 10cm zaś najbardziej odpowiednia długość ok 1 metra. W związku z tym iż klocki są długie i cienkie wiercimy w nich otwory 10-15mm co 10-15cm i zapełniamy je grzybnią ziarnistą. Gdy mamy grzybnię na kołkach wiercimy otwór o takiej samej średnicy co kołki i długości 5-10 mm większej. Gdy umieścimy grzybnie w otworach zabezpieczamy ją przed wysychaniem parafiną lub pszczelim woskiem.

Tak zaszczepiony klocek do przerośnięcia umieszczamy w tunelu foliowym, szklarni itp. Temperatura przerostu powinna być wysoka ok 28 stopni celsjusza. Należy również zapewnić wysoką wilgotność.

Przerośnięte klocki możemy umieścić wczesną wiosną i póżną jesienią w tunelu foliowym lub szklarni. Latem natomiast mogą być składowane bezpośrednio w ogrodziew miejscu cienistym i osłoniętym od wiatru. W każdym przypadku należy pamiętać, aby klocki chronić przed wysychaniem oraz większymi mrozami. Podczas silnych mrozów powinniśmy przenieść klocki w miejsce gdzie temp. nie spada poniżej -5 stopni lub zabezpieczać jak inne rośliny ogrodowe.

Aby przerośnięte klocki pobudzić do wydania owocników można zanurzyć na 1-2 dni w wodzie o temp. 10-15stopni. Tak namoczone klocki umieszczamy na miejscu uprawy. Klocki z przerośniętą grzybnią shiitake możemy również wkopać w ziemię na głebokość ok. 20 cm skąd grzybnia bedzie czerpać m.in wilgoć.

Owocniki ucha judaszowego mają chrupkowatą konsystencję bez wyrażnego smaku. Cenione są min w kuchni chińskiej – znane jako grzyby Muun. Nadają się doskonale do suszenia, po namoczeniu przybierają pierwotną chrupkowatą konsystencję.

UPRAWA NA SŁOMIE , TROCINY

Potrzebne do uprawy
sieczka słomiana lub trociny drzewa liściastego (materiał powinien być „zdrowy” i czysty bez jakichkolwiek zapleśnień), grzybnia ziarnista, worki foliowe wysokotemperaturowe np: do pieczenia w piekarniku, korek z waty oraz niewielką ilość otręb pszennych stanowiących dodatek białkowy do substratu z trocin.

Przygotowanie podłoża.
Drobno siekaną słomę lub trociny z drzewa liściastego zanurzamy w wodzie na ok 24godziny (1 dzień), aby dobrze się nawilżyły. Przygotowywany substrat lepiej się namoczy jeśli zalejemy go ciepłą wodą. Drugiego dnia po etapie moczenia podłoża pozostawiamy go, aby okapało z nadmiaru wody. Prawidłowa wilgotność podłoża powinna zawierać się między 65-70% wilgotności (gdy ściśniemy substrat w ręce wyleci kropelka wody). Tak nawilżone podłoże sypiemy do worków. Jeśli podłoże robimy z trocin mieszamy je z nawilżonymi otrębami pszennymi (ok 5-10% objętości substratu) i zawiązujemy. Worki napełniamy do 2/3 ich objętości, aby w worku było miejsce na wymieszanie podłoża z grzybnią.
Tak przygotowane i napełnione worki wkładamy do garnka z wodą i gotujemy ok 1 godziny. Następnie worek wyjmujemy i pozostawiamy aby ostygł. Po ostygnięciu czynność gotowania powtarzamy jeszcze raz lub dwa. Zamiast w wodzie możemy worki gotować na parze zwiększając wtedy czas pasteryzacji do 1,5 godziny.
Szczepienie grzybnią.
Grzybnię, gdy jest „zbita” a nie sypka, należy rozkruszyć na jak drobniejsze ziarnka. W czystym pomieszczeniu, gdzie nie ma zanieczyszczeń i pleśni, otwieramy ostudzony worek z podłożem i mieszamy z grzybnią w stosunku 3-5% objętości substratu. Tak zmieszane i przygotowane podłoże ubijamy, aby stanowiło jedną całość, zamykamy worek przez watowy korek aby kultura mogło oddychać.
Przerost podłoża.
Worki na czas przerostu układamy w czystym pomieszczeniu w temperaturze ok 25 stopni C. Podłoże powinno przerosnąć grzybnią po 2-4 tygodniach. Czas przerastania jest uzależniony od ilości grzybni, temperatury przerosty oraz rodzaju użytego materiału na podłoże. Podczas przerostu nie ma znaczenia czy w pomieszczeniu jest światło, czy go nie ma.
Tworzenie owocników.
Gdy podłoże zostanie przerośnięte przez grzybnię, należy ponacinać lub całkowicie zdjąć worek foliowy (przerośnięte grzybnią podłoże stanowi zbity, jednolity blok). Kultura najlepiej owocnikuje przy wysokich temperaturach 25-30 stopni C oraz wysokiej wilgotności powietrza na poziomie 90%. W uprawie na zewnątrz najlepiej wykorzystać do tego celu zacieniony tunelik foliowy, szklarenkę czy oranżerię w której zapewnimy wysoką wilgotność. Należy jednak pamiętać, że nie możemy kultury wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych a temperatura nie może być wyższa od 32-35stopni C.
Jeśli chcemy uprawiać grzyby w domu zalecamy wylać na tackę trochę wody zaś substrat położyć na talerzyku, aby nie miał bezpośrednio kontaktu z wodą. Wszystko nakrywamy przeźroczystą folią dla zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza. Można również do tego celu zaadaptować większe akwarium. Podłoże ucha judaszowego do wytworzenia owocników potrzebuje dostępu światła.
Ucho bzowe, ucho Judaszowe (Hirneola auricula-judae, syn. Auricularia auricula-judae) – grzyb muun.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *