Grzybnia Shii Take

UPRAWA NA DREWNIE

Potrzebne do uprawy:

Świeże pnie, klocki i gałęzie drzew liściastych o średnicy 10-15 cm, grzybnia nylonowy worek lub folia stretch do owinięcia klocka, parafina lub wosk do zaślepienia otworów po szczepieniu.

Miejsce uprawy:

wilgotne zacienione miejsce w ogrodzie, osłonięte od wiatru oraz bezpośredniego działania promieni słonecznych. Uprawa nie może być narazona na działanie palącego słońca. W okresie wiosennym podczas niskich temp. do przerostu możemy wykorzystać tunel foliowy lub szklarenkę.

W pomieszczeniach grzyby shiitake możemy uprawiać przez cały rok.

 

Klocki, pnie czy gałęzie najbardziej odpowiednie do uprawy shiitake są 1-4 miesięcy po ścięciu drzewa liściastego. Srednica takich klocków powinna oscylować w granicach 10-15cm zaś najbardziej odpowiednia długość ok 1 metra. W związku z tym, iż klocki są długie i cienkie wiercimy w nich otwory 10-15mm co 10-15cm i zapełniamy je grzybnią ziarnistą. Gdy mamy grzybnię na kołkach wiercimy otwór o takiej samej średnicy co kołki i długości 5-10 mm większej. Gdy umieścimy grzybnie w otworach zabezpieczamy ją przed wysychaniem parafiną lub pszczelim woskiem.

Tak zaszczepiony klocek owijamy folią, wkładamy do worka lub układamy w cienistym miejscu w tunelu foliowym czy szklarence. Należy zapewnić wysoką wilgotność oraz nieco wyższą temp niż przy boczniaku 22-28stopni. Grzybnia shiitake przerasta klocek średnio 6-12 misięcy zależnie od warunków oraz rodzaju szczepionego drewna.

Przerośnięte klocki możemy umieścić wczesną wiosną i póżną jesienią w tunelu foliowym lub szklarni. Latem natomiast mogą być składowane bezpośrednio w ogrodzie w miejscu cienistym i osłoniętym od wiatru. W każdym przypadku należy pamiętać aby klocki chronić przed wysychaniem oraz większymi mrozami. Podczas silnych mrozów powinnyśmy przenieść klocki w miejsce gdzie temp. nie spada poniżej -5 stopni lub zabezpieczać je jak inne rośliny ogrodowe.

Aby przerośnięte klocki pobudzić do wydania owocników należy zanurzyć je na 1-2 dni w wodzie o temp. 10-15stopni. Tak namoczone klocki umieszczamy na miejscu uprawy. Klocki z przerośniętą grzybnią shiitake możemy również wkopać w ziemię na głebokość ok. 20 cm skąd grzybnia bedzie czerpać m.in wilgoć. Po każdym zbiorze dajemy grzybni na klocku miesiąc odpocząć po czym znowu zanurzamy w zimnej wodzie na 1-2 dni.

Shiitake zbiera się gdy kapelusz grzyba ma ok 5-7 cm i gdy końce kapelusza śą jeszcze podwinięte do środka. Z zebranych grzybów odcinamy trzonek ok 2 cm od kapelusza.

UPRAWA NA TROCINACH

Potrzebne do uprawy.
Sieczka słomiana lub trociny drzewa liściastego (materiał powinien być „zdrowy” i czysty bez jakichkolwiek zapleśnień), grzybnia ziarnista, worki foliowe wysokotemperaturowe np: do pieczenia w piekarniku, korek z waty oraz niewielką ilość otręb pszennych stanowiących dodatek białkowy do substratu z trocin.

Przygotowanie podłoża.
Drobno siekaną słomę lub trociny z drzewa liściastego zanurzamy w wodzie na ok 24godziny (1 dzień), aby dobrze się nawilżyły. Przygotowywany substrat lepiej się namoczy jeśli zalejemy go ciepłą wodą. Drugiego dnia po etapie moczenia podłoża pozostawiamy go, aby okapało z nadmiaru wody. Prawidłowa wilgotność podłoża powinna zawierać się między 65-70% wilgotności (gdy ściśniemy substrat w ręce wyleci kropelka wody). Tak nawilżone podłoże sypiemy do worków. Jeśli podłoże robimy z trocin, mieszamy je z nawilżonymi otrębami pszennymi (ok 5-10% objętości substratu) i zawiązujemy. Worki napełniamy do 2/3 ich objętości, aby w worku było miejsce na wymieszanie podłoża z grzybnią.
Tak przygotowane i napełnione worki wkładamy do garnka z wodą i gotujemy ok 1 godziny. Następnie worek wyjmujemy i pozostawiamy aby ostygł. Po ostygnięciu czynność gotowania powtarzamy jeszcze raz lub dwa. Zamiast w wodzie możemy worki gotować na parze zwiększając wtedy czas pasteryzacji do 1,5 godziny.

Szczepienie grzybnią.
Grzybnia gdy jest „zbita” a nie sypka, należy rozkruszyć na jak drobniejsze ziarnka. W czystym pomieszczeniu gdzie nie ma zanieczyszczeń i pleśni, otwieramy ostudzony worek z podłożem i mieszamy z grzybnią w stosunku 3-5% objętości substratu. Tak zmieszane i przygotowane podłoże ubijamy, aby stanowiło jedną całość, zamykamy worek przez watowy korek aby kultura mogło oddychać.

Przerost podłoża.
Worki na czas przerostu układamy w czystym pomieszczeniu w temperaturze ok 25 stopni C. Podłoże powinno przerosnąć grzybnią po 2-3 miesiącach. Czas przerastania jest uzależniony od ilości grzybni, temperatury przerostu oraz rodzaju użytego materiału na podłoże. Podczas przerostu nie ma znaczenia czy w pomieszczeniu jest światło, czy go nie ma.

Tworzenie owocników.
Gdy podłoże zostanie przerośnięte przez grzybnię zdjąć worek foliowy (przerośnięte grzybnią podłoże stanowi zbity, jednolity blok). Kultura najlepiej owocnikuje w temperaturach 12-18 stopni C oraz wysokiej wilgotności powietrza na poziomie 90%. Aby zapewnić wysoką wilgotność zalecamy wylać na tackę trochę wody zaś substrat położyć na talerzyku, aby nie miał bezpośrednio kontaktu z wodą. Wszystko nakrywamy przeźroczystą folią dla zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza. Można również do tego celu zaadoptować większe akwarium (pamiętając jednocześnie o przewietrzaniu uprawy kilka razy na dobę). Podłoże SHIITAKE do wytworzenia owocników potrzebuje dostępu światła. Aby zainicjować wiązanie owocników na przerośniętym substracie należy dokonać tzw „szoku”. W tym celu substrat umieszczany na jedna dobę w lodówce.

SHIITAKE Twardziak jadalny, Lentinus edodes, Houževnatec jedlý.

One comment

  1. INDYGO pisze:

    Dzięki za instrukcje. Moje grzybki Shii Take już rosną Na razie pierwszy rzut. Mam nadzieje, że również uda się je rozmnożyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *