Zaloguj się

Zarejestruj się

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PLANTO w celu korzystania z funkcjonalności sklepu. *

Zarejestruj się, jeśli nie posiadasz jeszcze konta

  • szybka dostawa
  • możliwość zwrotu
  • najwyższa jakość produktu

PRODUCENT PODŁOŻY
DO UPRAWY GRZYBÓW

Grzybnia Polówki Wiązkowej

UPRAWA NA DREWNIE

Potrzebne do uprawy:

Klocki, kłody i pnie drzew liściastych 1-3 miesięcy po ścięciu o średnicy 15-20cm i długości 50cm (polówka najlepiej rośnie na topoli, osice z twardych drzew na buku, grabie), grzybnia, nylonowy worek lub folia stretch do owinięcia klocka, parafina lub wosk do zaślepienia otworów po szczepieniu.

Miejsce uprawy:

wilgotne i zacienione miejsce w ogrodzie, osłonięte od wiatru oraz bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Samo szczepienie przebiega podobnie jak byśmy szczepili boczniaka ostrygowatego.

Klocki ściętego drewna tniemy na 20-50cm dlugości. Krótszy klocek zostanie szybciej skolonizowany lecz bedzie z niego mniej grzybów. Możemy kłody szczepic na kilka sposobów np: „na rzaz” lub „otwór”. W pierwszym przypadku robimy w klocku kilka nacięć np piłą spalinową na 1/3 grugości pniaka. W nacięcia wpychamy grzybnię ziarnistą, którą należy zabezpieczyć przed wysychanięm oraz ślimakami np taśmą klejącą. W drugim przypadku wiercimy w pniaku otwory w rostawie ok 10-20cm w których umieszczamy grzybnie ziarnistą albo grzybnie na kołkach – wygodniejsze rozwiązanie. Otwory również zabezpieczamy przed wysychaniem np: parafiną lub woskiem pszczelim.

Zaszczepione kłody na czas przerostu, umieszczamy w foliowym worku, w którym robimy kilka niewielkich dziurek dla wymiany powietrza. Możemy klocki również owinąć folią stretch. Zaszcepione klocki umieszczamy w miejscu, w którym temperatura wynosi ok 20stopni. Gdy szczepimy latem, klocki możemy umieścić na zewnątrz w cienistym miejscu. Gdy szczepimy kilka klocków razem możemy z nich zrobić sterte.Okrywamy ją np. plandeką pod którą będą przerastać.

Innym sposobem na przerastanie klocków jest umieszczenie ich w głębokim dołku, na spodzie którego umieszczamy folie. Na foli kładziemy klocki zaś dół zakrywamy deskami lub folią i gałeziami. Czas przerastania klocka grzybnią trwa kilka miesięcy. Uzależniony jest od ilości użytej grzybni, temperatury a przedewszystkim rodzaju użytego drewna. Drewno twarde grzybnie przerastają dłużej niż miękkie.

W uprawie polówki na zewnątrz trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego stanowiska.Polówka wiązkowa do zawiązania owocników potrzebuje dość wysokiej wilgotności względnej.Dlatego stanowisko, miejsce uprawy powinno być cieniste i o wilgotnym mikroklimacie.

Jeśli uprawę polówki bedziemy chcieli przezimować na zewnatrz, konieczne jest jej zabezpieczenie przed mrozem np. liśćmi lub warstwą słomy. Szczególnie zalecane gdy klocki wkopaliśmy w ziemię. W innym wypadku możemy klocki przeniesc do foli, szklarni czy piwnicy na zimę zaś wiosną przenieść znowu do ogrodu.

Polówka wydaje owocniki w temp ok 16-20 stopni od poznej wiosny do jesieni, w zależności od waruków pogodowych. W takiej uprawie grzyby rosną 3-6 lat zależnie od twardości drewna.

UPRAWA NA SŁOMIE, TROCINACH

Potrzebne do uprawy.
Sieczka słomiana lub trociny drzewa liściastego (materiał powinien być „zdrowy” i czysty bez jakichkolwiek zapleśnień), grzybnia ziarnista, worki foliowe wysokotemperaturowe np: do pieczenia w piekarniku, korek z waty oraz niewielką ilość otręb pszennych stanowiących dodatek białkowy do substratu z trocin.

Przygotowanie podłoża.
Drobno siekaną słomę lub trociny z drzewa liściastego zanurzamy w wodzie na ok 24godziny (1 dzień), aby dobrze się nawilżyły. Przygotowywany substrat lepiej się namoczy jeśli zalejemy go ciepłą wodą. Drugiego dnia po etapie moczenia podłoża pozostawiamy go, aby okapało z nadmiaru wody. Prawidłowa wilgotność podłoża powinna zawierać się między 65-70% wilgotności (gdy ściśniemy substrat w ręce wyleci kropelka wody). Tak nawilżone podłoże sypiemy do worków. Jeśli podłoże robimy z trocin mieszamy je z nawilżonymi otrębami pszennymi (ok 5-10% objętości substratu) i zawiązujemy. Worki napełniamy do 2/3 ich objętości, aby w worku było miejsce na wymieszanie podłoża z grzybnią.
Tak przygotowane i napełnione worki wkładamy do garnka z wodą i gotujemy ok 1 godziny. Następnie worek wyjmujemy i pozostawiamy aby ostygł. Po ostygnięciu czynność gotowania powtarzamy jeszcze raz lub dwa. Zamiast w wodzie możemy worki gotować na parze zwiększając wtedy czas pasteryzacji do 1,5 godziny.

Szczepienie grzybnią.
Grzybnię, gdy jest „zbita” a nie sypka, należy rozkruszyć na jak najdrobniejsze ziarenka. W czystym pomieszczeniu, gdzie nie ma zanieczyszczeń i pleśni, otwieramy ostudzony worek z podłożem i mieszamy z grzybnią w stosunku 3-5% objętości substratu. Tak zmieszane i przygotowane podłoże ubijamy, aby stanowiło jedną całość, zamykamy worek przez watowy korek aby kultura mogło oddychać.

Przerost podłoża.
Worki na czas przerostu układamy w czystym pomieszczeniu w temperaturze ok 20-25 stopni C. Podłoże powinno przerosnąć grzybnią po 3-4 tygodniach. Czas przerastania jest uzależniony od ilości grzybni, temperatury przerosty oraz rodzaju użytego materiału na podłoże. Podczas przerostu nie ma znaczenia czy w pomieszczeniu jest światło, czy go nie ma.

Tworzenie owocników.
Gdy worek z zaszczepionym podłożem został przerośnięty grzybnią, możemy w nim zrobić kilka otworów o średnicy 1cm (dziurek nie należy robić za dużo, aby nie wysuszyć podłoża).
W tym etapie substrat należy umieścić w pomieszczeniu o temp ok 18-20°C, wysokiej wilgotności i dostępie światła dziennego bądż sztucznego 300-500lux ok 8 godzin na dobę. Pierwsze grzyby powinny pojawić się po ok 2 tygodniach.

Polówkę zbieramy gromadnie, gdy większość grzybów jest dojrzała (kapelusz powinien być jeszcze lekko wypukły).

Pioppino, Agrocybe aegerita, Polnička topolová

Zostaw swój numer

Jeśli nie możesz się do nas dodzwonić lub chcesz, abyśmy oddzwonili, zostaw swój numer telefonu