Grzybnia Czasznicy olbrzymiej

Czasznica jest grzybem nie do końca „udomowionym” to znaczy można ją uprawiać jednak do zadowalającego owocnikowania wymaga miejsc zbliżonych do jej naturalnego występowania. Potrzebuje podobnie jak czubajka kania do prawidłowego wydania owocników kontaktu z roślinami – głównie trawami.

Najbardziej pewną metodą uprawy (praktycznie stuprocentową) jest zaszczepienie grzybnią-przefermentowanego obornika, przygotowanego jak pod grzybnię pieczarki i po etapie przerostu grzybnią, wysadzenia go w odpowiednie miejsca w ogrodzie. Wadą tej metody jest jednak konieczność posiadania sporej ilości obornika, aby dokonać prawidłowej fermentacji.

Inne metody – jednak mniej skuteczne, polegają na bezpośrednim wysadzeniu grzybni, wprost do gruntu – pod korzenie traw. Dużą rolę przy takim szczepieniu odgrywa wybór odpowiednio „przyjaznego” miejsca dla rozwoju grzybni czubajki kani. Miejsce to powinno być bogate w próchnice, wapń, krzemiany oraz nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Poniższe metody szczepienia przebiegają jak proces mioryzacji różnymi szczepionkami mikoryzowymi. Mają tym samym podobną skuteczność.

Pierwszy sposób wysadzania tzw „gniazdami” polega na tym, że motyką bądź szpadlem podnosimy darń trawy lub robimy niewielki dołek i wsypujemy 10-20 ziarenek grzybni w okolice korzonek trawy. Po umieszczeniu grzybni dołek zasypujemy i udeptujemy. Tzw gniazda powinniśmy robić w odległości 0,5-1 m im gęściej je robimy tym większa możliwość zaszczepienia. 1 litr grzybni wystarcza do zaszczepienia 100-200 m2.

Drugi sposób wysadzania na tzw „dywan” stosowany głownie wiosną i wczesną jesienią polega na napowietrzeniu trawnika areatorem (areator rozcina darń w wielu miejscach) i rozrzuceniu -wysianiu, równomiernie na nim grzybni ziarnistej. Całość przysypujemy cienką warstwą ziemi i walcujemy. W tej metodzie 1 litr grzybni wystarcza do zaszczepienia 50-80 m2.

Po dwóch tygodniach od wysadzenia możemy skontrolować kilka miejsc szczepienia i zaobserwować czy strzępki grzybni przechodzą z ziarenek w pobliża korzonków trawy.

W pierwszych tygodniach od posadzenia należy miejsca szczepień delikatnie nawilżać, szczególnie podczas upałów i w okresach bez deszczu.

Grzybnie możemy wysadzać, w zależności od pogody, od kwietnia do końca października. Pierwsze grzyby powinny pojawić się najwcześniej w drugim roku uprawy. W przypadkach niekorzystnej pogody (susza, upały, zalanie uprawy przez ulewy) lub plagi gryzoni uprawa może okazać się niepowodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *