Gotowe podłoże PIECZARKA – karton PLANTO

Gotowa kultura PIECZARKI w wygodnym kartoniku.

piktogramy do pieczarki33

Nakładanie okrywy.

Ziemię dołączoną w woreczku należy wysypać równomiernie na podłożu na grubość 3-5 cm Ziemia powinna być dobrze nawilżona – w tym celu do worka z ziemią przed jej wyłożeniem na podłoże, możemy wlać ok 0,5-1 l wody lub podlać za pomocą małej konewki dającej drobno zroszony strumień lub spryskiwaczem używanym w gospodarstwie domowym. Ziemia musi być zawsze utrzymywana w stanie wilgotności, ale nie może być zbyt mokra. Na dnie worka z podłożem nie może stać woda. (podlewaj częściej ale małymi dawkami). Nie uklepywać ziemi aby przypuszczała powietrze.

Jeśli ziemia jest zbyt sucha, małe grzyby giną w wierzchniej warstwie ziemi. Jeśli warstwa okrywowa jest zbyt wilgotna zamula się i grzyby mogą się udusić, ponieważ otrzymają zbyt mało tlenu. Dlatego należy podlewać regularnie i ostrożnie!!

Wzrastanie.

W okresie wrastania grzybni w okrywę, temperatura powinna być wyższa i wynosić ok. 20-25°C. Aby zachować wysoką wilgotność oraz stężenie co2 należy –luźno przykryć podłoże folią lub zamknąć karton. Po około 8-12 dniach grzybnia przerasta okrywę do poziomu tuż pod powierzchnią ziemi (ok 1-2mm ). Można sprawdzać to ostrożnie za pomocą zapałki wydrapując na powierzchni ziemi mały otwór. Na tym etapie kartonik pozostawiamy otwarty (aby było zapewnione wietrzenie) i przenosimy podłoże w zimniejsze miejsce (12 do 180 C).

Biały nalot nie powinien wyrastać ponad powierzchnię ziemi (ziemia staje się całkiem biała). Jeśli tak się stanie, należy uprawę „przeczesać” w domowych warunkach z powodzeniem można użyć małych grabi ogrodniczych czy zwykłego widelca i rozerwać, równomiernie rozprowadzić po powierzchni okrywającej bialą grzybnię. Obficie podlewamy. Na kolejne 2 dni, kartonik pozostawiamy zamknięty aby grzybnia sie zregenerowała, zaś po tym okresie kartonik otwieramy i przenosimy w chłodne miejsce jak wyżej.

Zbiory.

Aby mogły ukształtować się prawidłowo grzyby konieczne jest:

– obniżenie temperatury po fazie przerastania okrywy 12 do 180 C. W temperaturze poniżej 100 C nie występuje żaden wzrost.

– stale wilgotna okrywa

– wietrzenie (zapewniamy to otwierając kartonik).

Pierwsze grzyby pojawią się po ok. 20-25 dniach po przykryciu ziemią. Należy je ostrożnie wykręcać, aby nie uszkodzić małych grzybów. Okrywa powinna być systematycznie oczyszczana z zaschłych lub przejrzałych pieczarek, ponieważ przyciąga to muchówki i tym samym larwy żywiące się grzybnia. Poza tym uprawa jest narażona na infekcje bakteryjne oraz np. grzybów pleśniowych.

Problem nasila się szczególnie w okresie letnim gdy temperatura jest wyższa.

W przeciągu kilku czy kilkunastu tygodni w wielu falach tworzą się grzyby. Pomiędzy każdym zbiorem następuje odstęp 7-14 dni. Wierzchnia warstwa ziemi winna być ciągle utrzymywana w wilgotności!

Najpóźniej po ok 15 tygodniach podłoże jest wyczerpane i można je wyrzucić. Jednak stanowi ono wartościowy nawóz naturalny. „Zużyte” podłoże możemy również wkopać w cienistym miejscu w ogrodzie na głębokość ok 5-10cm. Często w takich warunkach wyrastają jeszcze pieczarki.

2 comments

  1. Zbigniew Zięba pisze:

    Generalnie wygląda to super. Jestem zainteresowany zakupem różnych grzybni.

  2. Pieczarki pisze:

    Witam A jak zbiorę 1 rzut pieczarek to podlewać i czekać na drugi, czy zebrać stary torf i wsypać świeży i znów do ciepłego ? I pod przykryciem od początku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *