Grzybnia Łuszczaka zmiennego – uprawa na drewnie

Potrzebne do uprawy:

Klocki, kłody i pnie drzew liściastych 1-3 miesięcy po ścięciu (z twardych drzew najlepsze są grab, buk, łuszczak zmienny najlepiej rośnie na dębie, wierzbie i jesionie), grzybnia, nylonowy worek lub folia stretch do owinięcia klocka, parafina lub wosk do zaślepienia otworów po szczepieniu.

Miejsce uprawy:

wilgotne i zacienione miejsce w ogrodzie, osłonięte od wiatru oraz bezpośredniego działania promieni słonecznych. Uprawa nie może być narażona na działanie palącego słońca.

Klocki ściętego drewna tniemy na 20-50 cm długości. Krótszy klocek zostanie szybciej skolonizowany lecz będziemy mieli z niego mniej grzybów. Możemy kłody szczepić na kilka sposobów np: „na rzaz” lub „otwór”. W pierwszym przypadku robimy w klocku kilka nacięć np piłą spalinową na 1/3 grubości pniaka. W nacięcia wpychamy grzybnię ziarnistą, którą należy zabezpieczyć przed wysychaniem oraz ślimakami np taśmą klejącą. W drugim przypadku wiercimy w pniaku otwory w rozstawie ok 10-20 cm w których umieszczamy grzybnie ziarnistą albo grzybnie na kołkach – wygodniejsze rozwiązanie. Otwory również zabezpieczamy przed wysychaniem np: parafiną lub woskiem pszczelim.

Zaszczepione kłody na czas przerostu, umieszczamy w foliowym worku, w którym robimy kilka niewielkich dziurek dla wymiany powietrza. Możemy klocki również owinąć folią stretch. Zaszczepione klocki umieszczamy w miejscu, w którym temperatura wynosi ok 20 stopni. Gdy szczepimy latem, klocki możemy umieścić na zewnątrz w cienistym miejscu. Gdy szczepimy kilka klocków razem możemy z nich zrobić stertę. Okrywamy ją np. plandeką pod którą będą przerastać.

Innym sposobem na przerastanie klocków jest umieszczenie ich w głębokim dołku, na spodzie którego umieszczamy folie. Na foli kładziemy klocki zaś dół zakrywamy deskami lub folią i gałęziami. Czas przerastania klocka grzybnią trwa kilka miesięcy. Uzależniony jest od ilości użytej grzybni, temperatury a przede wszystkim rodzaju użytego drewna. Grzybnie dłużej przerastają drewno twarde niż miękkie.

Przerośnięte klocki wyjmujemy z worka i ustawiamy w odpowiednim miejscu w ogrodzie. Możemy klocki wkopać do 1/3 wysokości do ziemi, aby grzybnia pobierała wilgoć z podłoża. Łuszczak zmienny potrzebuje do owocowania kontaktu z ziemią. Pamiętaj miejsce dla „owocowania” powinno być wilgotne, ale nie może być mokre. Gdy wkopany klocek będzie „stał w wodzie” to grzybnia w krótkim czasie zaniknie. W czasie ciepłych i upalnych dni dobrze jest podlewać okolice uprawy, ponieważ przesuszenie może spowodować brak „owocowania” w danym roku.

Łuszczak zmienny owocuje od maja do października, w zależności od warunków pogodowych. W takiej uprawie grzyby rosną 3-6 lat zależnie od twardości drewna. Grzyby należy zbierać całymi karpami, z których do celów kulinarnych wykorzystujemy tylko kapelusze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *