Gotowe podłoże BOCZNIAK OSTRYGOWATY – balot PLANTO
Uprawa w pomieszczeniach zamkniętych
Uprawę boczniaka w pomieszczeniach można prowadzić przez cały rok. Idealnie nadają się do tego piwnice, altanki czy garaże. Przerośnięte grzybnią balot firmy PLANTO ustawiamy w pomieszczeniu gdzie temperatura nie przekracza 25 °C jednak najbardziej odpowiednia temperatura to pomiędzy 10°C a 16°C . Boczniak ostrygowaty niezależnie od odmiany jest grzybem, który prawidłowo wiąże owocniki w niskich temperaturach. Wysoka temperatura sprawia, że ilość zawiązków jest mniejsza a owocnii są gorszej jakośći (lżejsze, papierowe).
Jednym z bardzo ważnych elementów na który należy zwrócić uwagę jest to, iż w pomieszczeniu w których planujemy uprawę musimy zapewnić dostęp do światła naturalnego lub doświetlać światłem sztucznym (najlepiej świetlówki o barwie zbliżonej do światła dziennego).
W początkowej fazie uprawy kiedy następuje wzrost grzybni może odbywać się ona w całkowitej ciemności ale gdy tylko zauważymy w otworach pierwsze zawiązki grzybów (z białej narośli zaczynają wyodrebniać sie czarne kapelusiki wielkości końcówki zapałki) to od tej pory powinniśmy zapewnić dostęp do światła ok. 8 -12h na dobę . W tym czasie powinśmy również przewietrzać powieszczenie aby pozbyć sie nadmiaru dwutlenku węgla.
W czasie wiązania owocników ( grzybów) i ich wzrostu trzeba utrzymywać wysoką wilgotność powietrza ok. 85% . Kiedy powietrze jest zbyt suche zalecamy postawienie balotu nad pojemnikiem z wodą tak aby jej nie dotykał. Grzyby możemy zraszać tylko wtedy kiedy osiągną wielkość co najmniej 2 cm. Należy pamiętać, że grzyby nie mogą być mokre dlatego gdy już podlewamy balot należy zwiekszyć wietrzenie aby woda z ich powierzchni odparowała do 2 godz.
Uprawa na wolnym powietrzu
Uprawę można zakładać od marca do października włącznie. Mróz i śnieg nie zagrażają właściwie założonej uprawie. Niska temperatura powoduje spowolnienie procesów rozwoju grzybni.
W uprawie na otwartej przestrzeni, przerośnięte grzybnią baloty firmy PLANTO ustawiamy w miejscu cienistym i osłoniętym od wiatru.
Nie należy balotu wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Wczesną wiosną oraz póżną jesienią – bardzo dobrym miejscem jest szklarenka, inspekt lub tunelik foliowy ale trzeba je zacienić.
Innym rozwiązaniem które możemy polecić to wykopanie dołka 60cm x 120 cm i 40-50 cm głębokości. Z wykopanej ziemi tworzymy z trzech stron nasyp , zostawiając dostęp światła od strony północnej. Od góry należy zacienić dołek np. folią i styropianem.
W temperaturze 10-25°C po około 2 tygodniach pojawiają się pierwsze grzyby . W przeciągu 3-4 miesięcy grzyby pojawiają się okresowo z mniejszymi lub większymi przerwami.
Zbiory
W optymalnych warunkach zbiory odbywają się rzutami z przerwami co 2-3 tygodnie. Grzyby zbieramy kiedy brzeg kapelusza największych egzemplarzy zaczyna się wyprostowywać. Należy zbierać całą kępę. Wycięcie kilku owocników i pozostawienie innych spowoduje ich obumieranie. Najbardziej ekonomiczne są pierwsze 3 rzuty (2-3 miesiące uprawy). Jeśli stwierdzimy że balot po drugim rzucie jest zbyt lekki i suchy, możemy zanurzyć go w zimnej wodzie na 2-3 godziny a następnie postawić na swoim miejscu.
Po każdym zbiorze grzybów należy utrzymywać wysoką wilgotność, gdyż na wysuszonym worku nie będzie następnych rzutów lub będą słabe (możemy zlewać wodą miejsce wokół balotu). Należy również pamiętać aby oczyszczać z pozostalości po karpie z grzybami otwory (gdy został tzw korzeń należy go delikatnie wydłubać), aby był dostęp powietrza do słomy w otworach.
Słoma po uprawie boczniaka jest doskonałym nawozem organicznym, który możemy wykorzystać w ogrodzie.