Gotowe podłoża grzybów – kostki 3 kg

INSTRUKCJA UPRAWY – GOTOWE PODŁOŻE TROCINOWE PRZEROŚNIĘTE GRZYBNIĄ

 

Uprawa grzybów w pomieszczeniu na substracie trocinowym to świetna metoda hodowli grzybów kochających drewno. Zaletą jest również szybki plon i większą spójnością niż uprawa na drewnianych kłodach na zewnątrz która może zająć rok lub dłużej aby uzyskać plon. W tym przypadku substraty mogą zacząć wydawać owocniki już po kilku tygodniach. Podłoża na bazie trocin są podstawową metodą produkcji stosowaną przez małych i dużych komercyjnych hodowców grzybów smakowych i leczniczych, oprócz pieczarek rosnących na kompoście.

Aby w pełni cieszyć się własną domową uprawą należy spełnić kilka podstawowych warunków:

WILGOTNOŚĆ: Optymalna wilgotność  uprawy różni się nieznacznie w zależności od gatunku ale należy dążyć do wilgotności na poziomie 80% do 90%. Jeśli nie jesteś w stanie zmierzyć wilgotności nie przejmuj się pamiętaj tylko, że potrzebujesz  wilgotnego środowiska, aby Twoje grzyby mogły owocować bez wysychania i pękania. Z drugiej strony zbyt duża wilgotność może spowodować nasiąkanie wodą grzybów i uczynić je podatnymi na zanieczyszczenie.

WYMIANA POWIETRZA: Jest to bardzo krytyczny aspekt pomyślnego owocnikowania grzybów. Wymiana powietrza jest wymagana do odprowadzenia CO2 wydalanego przez grzyby i uzupełnienia zapasów świeżego powietrza (tlenu), aby umożliwić pomyślny wzrost. Uprawa grzybów w zamkniętej przestrzeni bez odpowiedniej wentylacji (na przykład w plastikowych pojemnikach) stworzy grzyby z długimi słabymi nogami i małymi kapeluszami. Dodatkowo delikatny przepływ powietrza zapobiega gromadzeniu się wilgoci na grzybach.

TEMPERATURA: W tabli poniżej przedstawione są temperatury uprawy poszczególnych gatunków grzybów. Zalecamy nie przekraczać maksymalnych wskazań natomiast jeśli będą niższe to nie przejmuj się gdyż spowoduje to tylko wolniejszy wzrost.

ŚWIATŁO: Grzybnia nie potrzebuje światła aby rosnąć i przetrwać ale potrzebują światła by wydać zdrowe niezdeformowane owocniki.  Grzyby uprawiane w ciemności lub przy bardzo słabym oświetleniu mają zwykle blady kolor i przejawiają skłonność do dziczenia. Pojedyncza żarówka energooszczędna lub żarówka LED lub odrobina naturalnego światła przez kilka godzin dziennie jest całkowicie wystarczająca do uprawy grzybów.

PODŁOŻE TEMPERATURA

I WLIGOTNOŚĆ

UPRAWA
Reishi Temperatura  między 18°C a 30°C, wilgotność względna: od 70% do 80% Worek odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Owocniki rozwijają się do 2 miesięcy. W trakcie uprawy należy zapewnić wysoką wilgotność.
Boczniak cytrynowy Temperatura między 18°C a 24°C, wilgotność względna: od 80% do 95% Worki odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Resztę substratu pozostawiamy w worku.
Boczniak różowy Temperatura między 18°C a 30°C, wilgotność względna: od 80% do 90% Worki odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Resztę pozostawiamy w worku.
Boczniak eryngii Temperatura  między  20°C a 24°C, wilgotność względna: od 95% do 97% Worki odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Resztę pozostawiamy w worku.
Polówka Temperatura  między 16°C a 22°C, wilgotność względna: od 75% do 90% Worki odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Resztę pozostawiamy w worku.
Nameko Temperatura  między 13°C a 18°C, wilgotność względna: od 80% do 95% Przecinamy worek i w całości zdejmujemy go z podłoża.
Soplówka jeżowata Temperatura między 18°C a 24°C, wilgotność względna: od 80% do 90% Worka nie należy otwierać, tylko górną część owinąć wokół kostki, aby wypuścić całe powietrze ze środka tak, by nie było wolnej przestrzeni nad substratem. Nożykiem do tapet naciąć folię wzdłuż dłuższego boku (min. 15 cm).
SHIITAKE Temperatura między 10°C a 20°C, wilgotność względna: od 80% do 90% Substrat całkowicie wyciągamy z worka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *