Gotowe podłoża grzybów – kostki 3 kg

Istrukcja uprawy – gotowe podłoże przerosiniete grzybnią.

– Worki otwiera się w górnej części lub całkowicie odcina folię do poziomu górnej powierzchni podłoża za wyjątkiem boczniaka ostrygowatego, bakownika, soplówki jeżowatej, żagwicy listkowatej.

Otwarcie pojemnika uprawowego pozbawia grzybnie wilgotnej atmosfery panującej pod folią i może doprowadzić do zaschnięcia podłoża, a także całkowicie zahamować powstawanie i rozwój owocników dlatego bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności np. przez umieszczenie substratu w akwarium, terrarium czy miniszklarence zapewniając wysoką wilgotność oraz wietrzenie.

– W fazie formowania i wzrostu owocników konieczny jest dostęp świeżego powietrza, wysoka wilgotność oraz dostęp do światła min 400 lux, 8-10 godzin na dobę. Nie należy jednak wystawiać substratu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

– Gdy podczas tworzenia się zawiązków, owocniki zaczną wyrastać z boków pod folią powinniśmy ją delikatnie ponacinać, aby grzyby mogły rozwijać się swobodnie.

– Zbiory można rozpocząć gdy zauważymy iż brzeg kapelusza zaczyna się lekko prostować( za wyjątkiem reishi, soplówki, maitake). Pamiętamy, aby podczas zbiorów całe grzyby delikatnie wykręcać z substratu bądź wycinać nożem przy samym bloku. Odcięcie samych kapeluszy i pozostawienie nóżek spowoduje po paru dniach ich gnicie, co może być przyczyną infekcji substratu i niepowodzenia dalszej uprawy.

-. Po zakończeniu pierwszego rzutu blok substratu należy oczyścić z wszystkich obumarłych resztek i pozostawić na tzw „fazę spoczynku” trwającą 14-30 dni w wilgotnym i ciepłym miejscu ok 20°C. Najlepiej nakryć substrat workiem foliowym, którego nie zamykamy, aby podłoże mogło oddychać. Worek będzie chronił substrat przed wysychaniem oraz będzie zatrzymywał wydzielający się z substratu CO2 niezbędny w tej fazie uprawy. Czym dłuższa jest faza spoczynku, tym większy powinien być kolejny zbiór.

– Gdy na substracie zauważymy jakieś zapleśnienia( zielona pleśń) powinniśmy je jak najszybciej usunąć np wycinając delikatnie nożem.

– Po fazie spoczynku blok należy aktywować- pobudzić. Substrat aktywujemy tym, że zdejmujemy z niego worek foliowy, który zatrzymywał nadmiar dwutlenku węgla i wstawiamy go w chłodniejsze miejsce tabela faza wiązania owocników. Dalej postępujemy jak przy pierwszym rzucie. Blok można też aktywować wkładając na dzień czy dwa do lodówki.

Gdy wydaje nam się że blok jest lekki można go całkowicie zanurzyć w chłodnej wodzie na kilka godzin, aby go nawilżyć.

– Pomiędzy kolejnymi rzutami substrat powinien przejść fazę spoczynku po czym można go aktywować do kolejnych plonów.

– Pierwszy zbiór jest największy każdy kolejny stanowi od 30-60% pierwszego.

kostki ogólnie sama tabela

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.