Hericium erinaceus – Soplówka jeżowata

39,00 

Opis

Hericium erinaceus

 

Zestaw do przygotowania substratu do uprawy Hericium erinaceus.

Dedykowany jest  osobom  chcącym poznać  proces produkcji substratu do uprawy grzybów.  Zestaw ten umożliwia samodzielne przygotowanie podłoża jego sterylizację, szczepienie grzybnią oraz inkubacje.

Instrukcja uprawy

Zawartość zestawu:

– podłoże trocinowe

– dodatek odżywczy dla grzybni

– grzybnia

– worki do sterylizacji i uprawy 2 szt.

– filtr do worków

Wymagany sprzęt:

– wiadro lub miska do mieszania trocin

– szybkowar do sterylizacji

– woda

Przygotowanie podłoża

W misce lub wiadrze umieść 4 kostki trocinowe, które znajdują się w opakowaniu zalej i je ciepłą wodą (nie gorącą, aby nie poparzyć rąk) ok. 1,3-1,5 l . Po kilku sekundach kostki zaczną pęcznieć, a ty rozdrobnij je w rękach, aby uzyskać jednolitą strukturę. Do tak przygotowanych trocin wsyp zawartość torebki, w której znajdują się dodatkowe substancje odżywcze dla twojej grzybni. Wszystko dokładnie wymieszaj. Tak przygotowany substrat przesyp do dwóch foliowych toreb, które znajdują się w zestawie. Worki napełniamy do ¾ objętości, mocno ubijając podłoże, a następnie zamknij je dołączonym pierścieniem z filtrem.

Sterylizacja

Służy pozbyciu się wszystkich konkurencyjnych grzybni i pleśni znajdujących się podłożu. Umieść torby w szybkowarze. Użyj dwóch talerzy jednego, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi torebek z dnem szybkowaru, a drugiego jako obciążenie od góry, aby torba nie zablokowała zaworu bezpieczeństwa. Sterylizuj ciśnieniowo torby przez 1,5-2 h pod ciśnieniem 15 psi. Następnie wyłącz podgrzewanie i pozwól wysterylizowanemu podłożu ostygnąć w szybkowarze przez co najmniej 8 godzin.

Szczepienie podłoża grzybnią

Jest to najbardziej kluczowy moment w przygotowaniu substratu, ponieważ wymaga sterylnych warunków, aby nie doszło do zakażenia. Zanim zaczniesz, wytrzyj wszystkie powierzchnie robocze alkoholem 70%. Upewnij się, że twoje podłoże ostygło wystarczająco, ponieważ wysokie temperatury mogą zabić grzybnię. Ważne jest, aby działać szybko, ale delikatnie. Noś świeżo wyprane ubrania. Dobrze umyj ręce i użyj środka dezynfekującego do rąk (dobrze sprawdza się alkohol 70%).

Metoda 1 (szczepienie grzybnią płynną) W strzykawce znajduje się grzybnia płynna 10 ml, która wystarczy na zaszczepienie dwóch wcześniej przygotowanych substratów. Wybrane miejsca nakłuć należy odkazić, a następnie za pomocą igły wprowadzamy grzybnię do podłoża. Miejsce nakłucia zaklej szczelnie taśmą klejącą. Zwróć uwagę na moment odkręcania korka i wkręcania igły w jego miejsce, kiedy to trzeba dokładnie odkazić korek i gwint strzykawki. Jeśli tego nie zrobimy, podciśnienie powstające w momencie odkręcania korka, może zaciągnąć do środka strzykawki bakterie lub inne grzyby znajdujące się w powietrzu i doprowadzić do zakażenia naszej hodowli.

Metoda 2 Otwórz torebkę i wsyp grzybnie do środka, po czym jak najszybciej zamknij torbę za pomocą pierścienia filtracyjnego.

Teraz, gdy worek jest zamknięty, grzybnie należy wymieszać z podłożem tak równomiernie, jak to możliwe. To jeden z powodów, dla których warto zostawić dużo pustej przestrzeni w torbie. Gdy grzybnia jest dobrze wymieszana, podłoże powinno zostać „ubite” na blacie stołu, z powrotem w solidny blok.

Inkubacja

Po zaszczepieniu substraty są gotowe do inkubacji. To dość prosty krok. Umieść bloki w czystym pomieszczeniu lub pojemniku, takim jak pojemnik z pokrywką / pudełko do przechowywania, i inkubuj je w temperaturze około 18 do 25°C, do czasu, gdy grzybnia rozprzestrzeni się równomiernie po całym podłożu. Czasy inkubacji różnią się w zależności od gatunku, jakości grzybni, temperatury itp. Proces może trwać od 2 do 16 tygodni. Gdy substrat zostanie w pełni skolonizowany przez grzybnię ( podłoże wewnątrz pokryje się białą grzybnią ), jest już gotowy do wydania owocników.

Aby w pełni cieszyć się własną domową uprawą należy spełnić kilka podstawowych warunków:

WILGOTNOŚĆ: Optymalna wilgotność uprawy różni się nieznacznie w zależności od gatunku, ale należy dążyć do wilgotności na poziomie 80% do 90%. Jeśli nie jesteś w stanie zmierzyć wilgotności, nie przejmuj się, pamiętaj tylko, że potrzebujesz wilgotnego środowiska, aby Twoje grzyby mogły owocować bez wysychania i pękania. Z drugiej strony zbyt duża wilgotność może spowodować nasiąkanie wodą grzybów i uczynić je podatnymi na zanieczyszczenie.

WYMIANA POWIETRZA: Jest to bardzo krytyczny aspekt pomyślnego owocnikowania grzybów. Wymiana powietrza jest wymagana do odprowadzenia CO2 wydalanego przez grzyby i uzupełnienia zapasów świeżego powietrza (tlenu), aby umożliwić pomyślny wzrost. Uprawa grzybów w zamkniętej przestrzeni bez odpowiedniej wentylacji (na przykład w plastikowych pojemnikach) stworzy grzyby z długimi słabymi nogami i małymi kapeluszami. Dodatkowo delikatny przepływ powietrza zapobiega gromadzeniu się wilgoci na grzybach.

TEMPERATURA: W tabeli na boku opakowania przedstawione są temperatury uprawy poszczególnych gatunków grzybów. Zalecamy nie przekraczać maksymalnych wskazań, natomiast jeśli będą niższe, to nie przejmuj się, gdyż spowoduje to tylko wolniejszy wzrost.

ŚWIATŁO: Grzybnia nie potrzebuje światła, aby rosnąć i przetrwać, ale potrzebuje światła, by wydać zdrowe, niezdeformowane owocniki. Grzyby uprawiane w ciemności lub przy bardzo słabym oświetleniu mają zwykle blady kolor i przejawiają skłonność do dziczenia. Pojedyncza żarówka energooszczędna lub żarówka LED lub odrobina naturalnego światła przez kilka godzin dziennie jest całkowicie wystarczająca do uprawy grzybów.

PODŁOŻE

TEMPERATURA

I WLIGOTNOŚĆ

UPRAWA

Reishi

( Ganoderma lucidum )

Temperatura między 18°C a 30°C, wilgotność względna: od 70% do 80% Worek odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Owocniki rozwijają się do 2 miesięcy. W trakcie uprawy należy zapewnić wysoką wilgotność.
Boczniak cytrynowy

( Pleurotus citrinopileatus )

Temperatura między 18°C a 24°C, wilgotność względna: od 80% do 95% Worki odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Resztę substratu pozostawiamy w worku.
Boczniak różowy

( Pleurotus djamor )

Temperatura między 18°C a 30°C, wilgotność względna: od 80% do 90% Worki odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Resztę pozostawiamy w worku.
Boczniak eryngii

( Pleurotus eryngii )

Temperatura między 20°C a 24°C, wilgotność względna: od 95% do 97% Worki odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Resztę pozostawiamy w worku.
Piopino

( Agrocybe aegerita )

Temperatura między 16°C a 22°C, wilgotność względna: od 75% do 90% Worki odcinamy od góry aż do brzegu kostki. Resztę pozostawiamy w worku.
Nameko

( Pholiata nameko )

Temperatura między 13°C a 18°C, wilgotność względna: od 80% do 95% Przecinamy worek i w całości zdejmujemy go z podłoża.
Soplówka jeżowata

( Hericium erinaceus )

Temperatura między 18°C a 24°C, wilgotność względna: od 80% do 90% Worka nie należy otwierać, tylko górną część owinąć wokół kostki, aby wypuścić całe powietrze ze środka tak, by nie było wolnej przestrzeni nad substratem. Nożykiem do tapet naciąć folię w kształcie krzyżyka.
SHIITAKE

( Lentinula edodes )

Temperatura między 10°C a 20°C, wilgotność względna: od 80% do 90% Substrat całkowicie wyciągamy z worka.
Boczniak ostrygowaty

( Pleurotus ostreatus )

Temperatura między 5°C a 18°C, wilgotność względna: od 80% do 90% Worka nie należy otwierać, tylko górną część owinąć wokół kostki, aby wypuścić całe powietrze ze środka tak, by nie było wolnej przestrzeni nad substratem. Nożykiem do tapet naciąć folię w kształcie krzyżyka.
Shimeji

( Lyophyllum shimeji )

Temperatura między 19°C a 24°C, wilgotność względna: od 80% do 90% Worki odcinamy od góry aż do brzegu kostki.

* Należy pamiętać, by podczas zbiorów grzyby delikatnie wykręcać z podłoża, bądź wycinać

nożem przy samym bloku . Odcięcie samych kapeluszy i pozostawienie nóżek spowoduje po paru dniach ich gnicie, co może być przyczyną infekcji substratu i niepowodzenia dalszej uprawy.

*Po zakończeniu pierwszego rzutu blok substratu oczyścić z wszystkich obumarłych resztek.

* Po pierwszym rzucie ma miejsce tzw. faza spoczynku, która trwa od 3 do 6 tygodni. W tym czasie należy zadbać o wysoką wilgotność podłoża.

* Zbiory odbywają się w 2-3 rzutach.

* W przypadku Shiitake, by blok pobudzić do kolejnego owocowania, należy całkowicie go zanurzyć w chłodnej wodzie na około 24 godziny, aby „się napił”.

Informacje dodatkowe

Waga 2 kg
Temperatura hodowli

+10ºC – +20ºC

Miejsce uprawy

piwnica, garaż, zacienione miejsce w ogrodzie

Nakład pracy

średni

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Hericium erinaceus – Soplówka jeżowata”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *