Opis
Właściwości Ganoderma lucidum:
– wspiera działanie antynowotworowe, w tym nowotworów piersi, mózgu, płuc, macicy, prostaty, gardła, żołądka, nerek, wątroby, trzustki, , przełyku, okrężnicy
– wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego
– przyczynia się do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi oraz obniżenia poziom cholesterolu we krwi
– przyczynia się do niwelowanie przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej oraz innych chorób o podłożu alergicznym
– wspiera działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne
– wpływa ma opóźnianie procesów starzenia organizmu
Lakownica lśniąca Reishi ( Ganoderma lucidum ) należy do skarbów medycyny chińskiej. W publikacjach medycznych został sklasyfikowany na pierwszym miejscu spośród 120 roślin mających istotne znaczenie dla organizmu człowieka. Możliwości jej zastosowania w profilaktyce i zwalczaniu chorób są bardzo szerokie. W krajach azjatyckich gatunek ten jest uznawany za symbol zdrowia i długowieczności jak również jako talizman chroniący ludzi i domy przed złem. W Japonii jest ten grzyb stosowany od tysięcy lat w wspieraniu terapi przeróżnych chorób przewlekłych. Wszyscy nazywają go grzybkiem nieśmiertelności. Ze względu na rzadkość występowania w stanie naturalnym nazwano go ” grzybem widmo”
Owocniki Reishi sa jednoroczne lub wieloletnie. Średnica kapelusza waha się od 30 do 250mm. Kapelusz jest płaski, prawie kolisty lub nerkowaty, błyszczący , o zabarwieniuczerwonym, wisniowym, czerwonobrązowym lub czerwonoczarnym bocznie osadzony na członie. Trzon jest nieregularnie powyginany, o wymiarach 50-120×10-20mm tej samej barwy co kapelusz lub ciemniejszy także lśniący.
Miąższ jest twardy, po wyschnięciu zdrewniały. Grzyb wygląda jakby był wykonany z laki, stąd też wzięła się jego polska nazwa. Na świecie istnieje 6 odmian lakownicy lśniącej, które różnią się zabarwieniem owocników – od żółtego, poprzez czerwony, purpurowy do prawie czarnego. W uprawie, w zależności od warunków panujących podczas tworzenia owocników, mogą przybierać one formę talerzykowata lub wydłużoną, wielokrotnie rozgałęzioną.
Zestaw zawiera :
Jeśli szukasz gotowego substratu Reishi kliknij TUTAJ.
Instrukcja uprawy
Metoda I
Specjalne podłoże znajdujące się w worku foliowym, należy podzielić na 2 połowy i przesypać do worków z mikrofiltrem, każdy z worków zalewamy 3 litrami gorącej wody.
Uwaga: Proszę używać grubych gumowych rękawiczek, gdyż kontakt z gorącą wodą może skutkować poparzeniem.
Następnie zaciskamy worek opaską i pozostawiamy do ostygnięcia.
Uwaga: podłoże, które znajduje się w opakowaniu foliowym pod wpływem wody zwiększa swą objętość, dlatego należy opaskę zacisnąć w górnej części worka. To bardzo istotne.
Metoda II
Do worka z mikrofiltrem wsypujemy specjalne podłoże i zalewamy
3 litrami wody na worek. Może ona być chłodna. Zamykamy dołączonymi zaciskami folie z substratem i wkładamy do garnka z wodą. Całość pasteryzujemy w temperaturze 60°C przez ok 1 godzinę. Następnie wyjmujemy z wody i pozostawiamy do wystygnięcia.
Uwaga: temperatura wody podczas pasteryzacji nie może przekroczyć 70°C .
Po ostygnięciu ściągamy plastikowy zacisk i otwieramy worek. Następnie za pomocą drewnianego kołka, długiej łyżki czy patyka na środku powstałego substratu robimy otwór o szerokości ok 3 – 4 cm i długości sięgającej prawie dna worka.
Do otworu wsypujemy grzybnię, która znajduje się w osobnym woreczku.
Uwaga: grzybnia znajdującą się w zestawie przeznaczona jest na wykonanie dwóch gotowych substratów. Zatem należy podzielić ją na dwie równe części.
Ważne: przygotowując substrat należy zachować sterylne warunki pracy tzn: czyste miejsce pracy wolne od kurzu i brudu. Ważne by używać czystych narzędzi. Dokładnie umyjmy ręce.
Po zaszczepieniu grzybnią całość szczelnie zamykamy plastikowym zaciskiem. Worek z zaszczepionym substratem układamy w ciepłym, czystym miejscu z temperaturą od 25 do 30°C w całkowitej ciemności. Gdy temperatura będzie niższa czas przerostu podłoża będzie się wydłużał. Nie wolno jednak dopuścić, aby w worku z podłożem temperatura wzrosła powyżej 30 °C ponieważ grzybnia wtedy zamiera. Dobrze przygotowany substrat pozostawiony w optymalnej temperaturze przerasta grzybnią 3-4 tygodni.
Aby przerośnięte podłoże wydało zadowalającą liczbę owocników, konieczne jest przeprowadzenie tzw. szoku, przez radykalne obniżenie temperatury do ok 2-8 °C ( np. chłodnia , lodówka) przez kilka dni.
W pomieszczeniu, w którym substrat będzie plonował, należy utrzymywać wysoką wilgotność (optymalnie 90%) a temperaturę na poziomie 18-30 °C.
Dla prawidłowego zawiązania oraz wykształcenia owocników potrzebne jest światło przez 8-12 godzin na dobę.
W czasie wzrostu owocników, który może trwać od 30-60 dni, należy utrzymywać tą samą temperaturę i wilgotność powietrza.
Przykłady niepowodzenia podczas uprawy:
W worku pojawiła się zielona pleśń – brak higieny podczas szczepienia substratu, nieodpowiednia ilość wody, zbyt wysoka temperatura wewnątrz podłoża,
Zaszczepione podłoże nie przerasta grzybnią – nieodpowiednia ilość użytej wody do nawilżenia substratu
Podłoże odpowiednio przerośnięte nie wydaje owocników – brak szoku temperaturowego, słaba wilgotność, nieodpowiednia temperatura uprawy, brak dostępu świeżego powietrza.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.