Substrat ZIMÓWKA AKSAMITNOTRZONOWA

29,99 

Brak w magazynie

Najniższa cena ( 5 grudnia 2022 ): 29,99  Kategoria: Tagi: ,

Opis

 

Zimówka aksamitnotrzonowa (Flammulina velutipes) występuje w warunkach naturalnych na drewnie martwych lub zamierających drzew liściastych, a niekiedy również iglastych. Często nazywana „grzybem zimowym”, ponieważ jej owocniki pojawiają się od października do grudnia. Zaliczana jest do grzybów o udokumentowanych właściwościach leczniczych, co sprawia, że spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem.

 

Owocniki Zimówki występują kępami. Kapelusze mają średnicę 3-6cm, są barwy żółtej do żółtobrązowej, często z ciemniejszym środkiem. Trzon ma cienki, o długości 4-10cm, o zabarwieniu miodowożółtym, ciemniejący ku dołowi aż do czarnobrązowego. Powierzchnia trzonu pokryta jest gęstymi, krótkimi włoskami, jest aksamitno-zamszowa. Blaszki ma białe, później żółtawe. Miąższ jest cienki, żółtawy i delikatny.

W zestawie do amatorskiej uprawy znajduje się:

–    specjalny substrat w formie suchej

–    grzybnia ziarnista

–    worek wysokotemperaturowy z podwójnym filtrem – 2 sztuki 

–    opaski zaciskowe

–    instrukcja uprawy

 

Suchy substrat po nawilżeniu i zaszczepieniu daje nam ponad 9kg gotowego podłoża idealnego, pod względem składu chemicznego, do przerostu i wydania owocników przez daną grzybnię.

Szczegóły:

–    waga gotowego substratu: 2 x 4,5kg

–    miejsce uprawy: piwnica, garaż, zacienione miejsce w ogrodzie, itp.

–    pierwsze zbiory: 5-8 tygodni

–    temperatura hodowli: +10ºC ~ + 20ºC

–    waga kartonika: ok. 3 kg

 

Zimówka aksamitnotrzonowa należy do gatunków grzybów o udokumentowanych właściwościach wspierających kondycję organizmu.

Do celów kulinarnych wykorzystuje się kapelusze, które idealnie nadają się jako dodatek do zup, sałatek, ale sprawdzają się także w formie smażonej i mrożonej.

Instrukcja uprawy

Substrat można przygotować na dwa sposoby:

 Metoda I

Specjalne podłoże znajdujące się w worku foliowym, należy podzielic na 2 połowy i przesypać do worków z mikrofiltrem, każdy z worków zalewamy 3 litrami gorącej wody.

Uwaga: Proszę używać grubych gumowych rękawiczek gdyż kontakt z gorącą wodą może skutkować poparzeniem.

Następnie zaciskamy worek opaską i pozostawiamy do ostygnięcia.

Uwaga: podłoże, które znajduje się w opakowaniu foliowym pod wpływem wody zwiększa swą objętość, dlatego należy opaskę zacisnąć w górnej części worka. To bardzo istotne.

 

Metoda II ( polecana )

Do worka z mikrofiltrem  wsypujemy specjalne podłoże i zalewamy 3 litrami wody na worek. Może ona być chłodna. Zamykamy dołączonymi zaciskami folie z substratem i wkładamy do garnka z wodą. Całość pasteryzujemy w temperaturze 60°C przez ok. 1 godzinę. Następnie wyjmujemy z wody i pozostawiamy do wystygnięcia.

Uwaga: temperatura wody podczas pasteryzacji nie może przekroczyć 70°C .

Szczepienie grzybni:

Po ostygnięciu ściągamy plastikowy zacisk i otwieramy worek. Następnie za pomocą drewnianego kołka, długiej łyżki czy patyka na środku powstałego substratu robimy otwór o szerokości ok. 3 – 4 cm i długości sięgającej prawie dna worka. Do otworu wsypujemy grzybnię, która znajduje się w osobnym woreczku.

Uwaga: grzybnia znajdującą się w zestawie  przeznaczona jest na wykonanie dwóch gotowych substratów. Zatem należy podzielić ją na dwie równe części.

Ważne: przygotowując substrat należy zachować sterylne warunki pracy tzn: czyste miejsce pracy wolne od kurzu i brudu. Ważne by używać czystych narzędzi. Dokładnie umyjmy ręce.

Po zaszczepieniu grzybnią całość zamykamy szczelnie zaciskiem plastikowym. Worek z zaszczepionym substratem układamy w ciepłym czystym miejscu z temperaturą 18-25°C. W tej fazie nie ma znaczenia czy w pomieszczeniu jest światło czy go nie ma. Gdy temperatura jest niższa, czas przerostu podłoża będzie się wydłużał. Nie wolno jednak dopuścić, aby w worku z podłożem temperatura wzrosła powyżej 30 °C ponieważ grzybnia wtedy zamiera. Dobrze przygotowany substrat pozostawiony w optymalnej temperaturze przerasta grzybnią 2-4 tygodni.

Po tym okresie wewnątrz opakowania foliowego powinniśmy zauważyć, iż całe podłoże w 90% pokryło się białą grzybnią. W tym momencie należy wyciąć górna cześć opakowania foliowego. Aby przerośnięte podłoże wydało nam zadowalającą liczbę owocników konieczne jest przeprowadzenie tzw szoku, przez radykalne obniżenie temperatury np. opakowanie foliowe wkładamy do zimnej wody tak aby woda nie dostała się do wewnątrz opakowania z przerośniętym podłożem na ok. 24 godziny. Następnie ustawiamy w miejscu gdzie mamy możliwość utrzymania temperatury na poziomie 7-10°C i wilgotności powietrza 90-95 %. Zawiązki owocników tworzą się w ciągu kilku dni. Dorastanie owocników może odbywać się w temperaturze 10-16 °C i trwa 5-8 dni.

Dla prawidłowego zawiązania oraz wykształcenia owocników potrzebne jest  światło przez 10-12 godzin na dobę. Owocowanie przebiega w dwóch rzutach.

 

Przykłady niepowodzenia podczas uprawy:

W worku pojawiła się zielona pleśń – brak higieny podczas szczepienia substratu, nieodpowiednia ilość wody, zbyt wysoka temperatura wewnątrz podłoża,

Zaszczepione podłoże nie przerasta grzybnią – nieodpowiednia ilość użytej wody do nawilżenia substratu

Podłoże odpowiednio przerośnięte nie wydaje owocników – brak szoku temperaturowego, słaba wilgotność, nieodpowiednia temperatura uprawy, brak dostępu świeżego powietrza.

 

 

Informacje dodatkowe

Waga 3 kg
Temperatura hodowli

+10ºC – +20ºC

Miejsce uprawy

piwnica, garaż, zacienione miejsce w ogrodzie

Nakład pracy

średni

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Substrat ZIMÓWKA AKSAMITNOTRZONOWA”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *