Grzybnia Polówki Wiązkowej

UPRAWA NA DREWNIE

Potrzebne do uprawy:

Klocki, kłody i pnie drzew liściastych 1-3 miesięcy po ścięciu o średnicy 15-20cm i długości 50cm (polówka najlepiej rośnie na topoli, osice z twardych drzew na buku, grabie), grzybnia, nylonowy worek lub folia stretch do owinięcia klocka, parafina lub wosk do zaślepienia otworów po szczepieniu.

Miejsce uprawy:

wilgotne i zacienione miejsce w ogrodzie, osłonięte od wiatru oraz bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Samo szczepienie przebiega podobnie jak byśmy szczepili boczniaka ostrygowatego.

Klocki ściętego drewna tniemy na 20-50cm dlugości. Krótszy klocek zostanie szybciej skolonizowany lecz bedzie z niego mniej grzybów. Możemy kłody szczepic na kilka sposobów np: „na rzaz” lub „otwór”. W pierwszym przypadku robimy w klocku kilka nacięć np piłą spalinową na 1/3 grugości pniaka. W nacięcia wpychamy grzybnię ziarnistą, którą należy zabezpieczyć przed wysychanięm oraz ślimakami np taśmą klejącą. W drugim przypadku wiercimy w pniaku otwory w rostawie ok 10-20cm w których umieszczamy grzybnie ziarnistą albo grzybnie na kołkach – wygodniejsze rozwiązanie. Otwory również zabezpieczamy przed wysychaniem np: parafiną lub woskiem pszczelim.

Zaszczepione kłody na czas przerostu, umieszczamy w foliowym worku, w którym robimy kilka niewielkich dziurek dla wymiany powietrza. Możemy klocki również owinąć folią stretch. Zaszcepione klocki umieszczamy w miejscu, w którym temperatura wynosi ok 20stopni. Gdy szczepimy latem, klocki możemy umieścić na zewnątrz w cienistym miejscu. Gdy szczepimy kilka klocków razem możemy z nich zrobić sterte.Okrywamy ją np. plandeką pod którą będą przerastać.

Innym sposobem na przerastanie klocków jest umieszczenie ich w głębokim dołku, na spodzie którego umieszczamy folie. Na foli kładziemy klocki zaś dół zakrywamy deskami lub folią i gałeziami. Czas przerastania klocka grzybnią trwa kilka miesięcy. Uzależniony jest od ilości użytej grzybni, temperatury a przedewszystkim rodzaju użytego drewna. Drewno twarde grzybnie przerastają dłużej niż miękkie.

W uprawie polówki na zewnątrz trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego stanowiska.Polówka wiązkowa do zawiązania owocników potrzebuje dość wysokiej wilgotności względnej.Dlatego stanowisko, miejsce uprawy powinno być cieniste i o wilgotnym mikroklimacie.

Jeśli uprawę polówki bedziemy chcieli przezimować na zewnatrz, konieczne jest jej zabezpieczenie przed mrozem np. liśćmi lub warstwą słomy. Szczególnie zalecane gdy klocki wkopaliśmy w ziemię. W innym wypadku możemy klocki przeniesc do foli, szklarni czy piwnicy na zimę zaś wiosną przenieść znowu do ogrodu.

Polówka wydaje owocniki w temp ok 16-20 stopni od poznej wiosny do jesieni, w zależności od waruków pogodowych. W takiej uprawie grzyby rosną 3-6 lat zależnie od twardości drewna.

UPRAWA NA SŁOMIE, TROCINACH

Potrzebne do uprawy.
Sieczka słomiana lub trociny drzewa liściastego (materiał powinien być „zdrowy” i czysty bez jakichkolwiek zapleśnień), grzybnia ziarnista, worki foliowe wysokotemperaturowe np: do pieczenia w piekarniku, korek z waty oraz niewielką ilość otręb pszennych stanowiących dodatek białkowy do substratu z trocin.

Przygotowanie podłoża.
Drobno siekaną słomę lub trociny z drzewa liściastego zanurzamy w wodzie na ok 24godziny (1 dzień), aby dobrze się nawilżyły. Przygotowywany substrat lepiej się namoczy jeśli zalejemy go ciepłą wodą. Drugiego dnia po etapie moczenia podłoża pozostawiamy go, aby okapało z nadmiaru wody. Prawidłowa wilgotność podłoża powinna zawierać się między 65-70% wilgotności (gdy ściśniemy substrat w ręce wyleci kropelka wody). Tak nawilżone podłoże sypiemy do worków. Jeśli podłoże robimy z trocin mieszamy je z nawilżonymi otrębami pszennymi (ok 5-10% objętości substratu) i zawiązujemy. Worki napełniamy do 2/3 ich objętości, aby w worku było miejsce na wymieszanie podłoża z grzybnią.
Tak przygotowane i napełnione worki wkładamy do garnka z wodą i gotujemy ok 1 godziny. Następnie worek wyjmujemy i pozostawiamy aby ostygł. Po ostygnięciu czynność gotowania powtarzamy jeszcze raz lub dwa. Zamiast w wodzie możemy worki gotować na parze zwiększając wtedy czas pasteryzacji do 1,5 godziny.

Szczepienie grzybnią.
Grzybnię, gdy jest „zbita” a nie sypka, należy rozkruszyć na jak najdrobniejsze ziarenka. W czystym pomieszczeniu, gdzie nie ma zanieczyszczeń i pleśni, otwieramy ostudzony worek z podłożem i mieszamy z grzybnią w stosunku 3-5% objętości substratu. Tak zmieszane i przygotowane podłoże ubijamy, aby stanowiło jedną całość, zamykamy worek przez watowy korek aby kultura mogło oddychać.

Przerost podłoża.
Worki na czas przerostu układamy w czystym pomieszczeniu w temperaturze ok 20-25 stopni C. Podłoże powinno przerosnąć grzybnią po 3-4 tygodniach. Czas przerastania jest uzależniony od ilości grzybni, temperatury przerosty oraz rodzaju użytego materiału na podłoże. Podczas przerostu nie ma znaczenia czy w pomieszczeniu jest światło, czy go nie ma.

Tworzenie owocników.
Gdy worek z zaszczepionym podłożem został przerośnięty grzybnią, możemy w nim zrobić kilka otworów o średnicy 1cm (dziurek nie należy robić za dużo, aby nie wysuszyć podłoża).
W tym etapie substrat należy umieścić w pomieszczeniu o temp ok 18-20°C, wysokiej wilgotności i dostępie światła dziennego bądż sztucznego 300-500lux ok 8 godzin na dobę. Pierwsze grzyby powinny pojawić się po ok 2 tygodniach.

Polówkę zbieramy gromadnie, gdy większość grzybów jest dojrzała (kapelusz powinien być jeszcze lekko wypukły).

Pioppino, Agrocybe aegerita, Polnička topolová

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *