Czas na grzybobranie – zagrożenia

Zmienna temperatura otoczenia i kilka deszczowych dni spowodowały, iż w lasach i na łąkach można zauważyć wysyp różnorodnych gatunków grzybów. Wraz z sezonem na grzyby pojawiły się pierwsze zatrucia. Dlatego bądźmy ostrożni i przestrzegajmy kilku prostych zasad:

1. Zbierajmy grzyby te które znamy i nie mamy żadnych wątpliwości czy jest to gatunek jadalny.
2. W przypadku wątpliwości czy zebrany grzyb jest jadalny, skorzystajmy z porady w stacjach sanitarno- epidemiologicznej.
3. Zbierajmy grzyby już dojrzałe i dobrze wyrośnięte gdyż w przypadku młodych osobników, które nie mają jeszcze wykształconych cech danego gatunku możemy się tragicznie pomylić.
4. Niedoświadczeni grzybiarze powinni unikać zbierania grzybów z blaszkami pod kapeluszem ponieważ wśród nich występują te najbardziej trujące.
5. Ważnym a często zapominanym zagrożeniem jest zbieranie grzybów w reklamówki foliowe co już na starcie może spowodować zatrucie .
6. Unikajmy zbierania grzybów przy wysypiskach śmieci, zakładach przemysłowych czy przydrożnych rowach o dużym natężeniu ruchu samochodowego.

Bardzo dobrym sposobem na unikniecie tych wszystkich zagrożeń związanych ze zbieraniem grzybów w naturze, jest stworzenie własnej domowej hodowli grzybów jadalnych. Taka uprawa jest dziecinnie prosta gdyż na rynku pojawiły się gotowe zestawy do domowej uprawy grzybów. Nasza praca sprowadza się jedynie do podlewania lub nawet tylko do obserwowania jak nasze własne grzyby rosną. Na przykładzie firmy PLANTO w ten sposób możemy rozpocząć hodowle pieczarek, boczniaków, shii-take, czubajki kani i jeszcze kilkunastu innych gatunków grzybów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *